Haber

Ankara-Şam görüşmesi Suriye’de protesto edildi

Türkiye ve Suriye hükümetlerinin ortasında Rusya’nın arabuluculuğunda ilerleyen normalleşme süreci, bugün Suriye’nin İdlib ve Halep vilayetlerinde düzenlenen gösterilerde protesto edildi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve Halep vilayetlerine bağlı köy ve kasabalarda düzenlenen protestolara binlerce kişinin “Dinle Erdoğan! Şehitlerin kanı satılmaz” sloganlarıyla katıldığı belirtildi. Türkiye, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı çalışan Suriye muhalefetinin en değerli destekçilerinden biri konumundaydı. Hükümet güçleri Suriye’nin üçte ikisinin kontrolünü yeniden ele geçirdi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgedeki haber kaynaklarından edindiği bilgiye göre, öfkeli kalabalığın “Esad’la barışmayacağız” ve “Zalimi affetmek mazlumlara haksızlıktır” gibi sloganlar attığını bildirdi. Gösterilerin İdlib’in Cisr el-Şuğur kasabası, Halep kırsalı ve Rakka’nın köy ve kasabalarında düzenlendiği belirtildi.

“Özgür Suriye Ordusu” platformundan yapılan paylaşımda, “Türkiye sesimizi duysun: Öleceğiz, barışmayacağız” ifadeleri yer aldı.

Türkiye, Rusya ve Suriye savunma bakanları ile istihbarat yetkililerinin 28 Aralık’ta Moskova’ya gelmesiyle normalleşme sürecindeki en üst düzey toplantı gerçekleştirilmiş ve sürecin dışişleri bakanları düzeyinde ilerlemesinin planlandığı açıklanmıştı. sonra başkanlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı konuşmada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yüz yüze görüşme planlandığını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu